Work Efficiency MCQ Quiz - Objective Question with Answer for Work Efficiency - Download Free PDF

Last updated on Jul 17, 2025

To get your mitts on some efficient Work Efficiency Questions, their solutions and detailed explanation solve these MCQ Quiz. Testbook presents a questionary on Work Efficiency objectives accompanied by some tips and tricks. Work Efficiency is a part of distinct recruits such as IBPS, RRB, SBI, IPPB, LIC AAO, GIC AO, UIIC AO, NICL AO, etc., so to master this section and to learn some out of the box tricks, solve these Work Efficiency Objective Questions.

Latest Work Efficiency MCQ Objective Questions

Work Efficiency Question 1:

Priya and Rahul started a project together, and after 'k' days, Priya left and Rahul finished the remaining project in 8 days. The time taken by Rahul and Priya alone to complete the whole project are in the ratio 2:1 respectively. If Rahul can complete the entire project in 20 days, then calculate the value of 'k'.

  1. 3 days
  2. 4 days
  3. 5 days
  4. 6 days
  5. 7 days

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 4 days

Work Efficiency Question 1 Detailed Solution

Given:

Rahul's time to complete the project = 20 days

Ratio of Rahul : Priya = 2 : 1 → So Priya's time = 10 days

Rahul finishes remaining work in 8 days

Let k = number of days Priya worked with Rahul at the beginning

Work done is 1 (whole project)

Work rates:

Rahul’s 1 day work = 1/20

Priya’s 1 day work = 1/10

Together, in 1 day, they do:

(1/10 + 1/20) = (2 + 1)/20 = 3/20 of the work per day

Work done in first k days:

Work done together in k days =

k × 3/20 = 3k/20

Remaining work =

1 − 3k/20 = (20 − 3k)/20

Rahul finishes remaining work in 8 days:

Rahul’s 1-day work = 1/20

So in 8 days = 8/20 = 2/5

Now equate:

(20 − 3k)/20 = 2/5

Multiply both sides by 20:

20 − 3k = 8

⇒ 3k = 12

⇒ k = 4

Thus, the correct answer is 4 days.

Work Efficiency Question 2:

2 men or 9 women can do a job in 14 days. 2 men work for 9 days and leave. The number of women required to complete the remaining work in 9 days is:

  1. 5
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 5

Work Efficiency Question 2 Detailed Solution

Given:

2 men or 9 women can complete the work in 14 days

2 men work for 9 days and then leave

Formula used:

Work = Number of persons × Days × Efficiency

Calculation:

2 men = 9 women ⇒ 1 man = 4.5 women

Total work in woman-days = 9 women × 14 days = 126 woman-days

Work done by 2 men in 9 days:

⇒ 2 men = 9 women

⇒ Work = 9 women × 9 days = 81 woman-days

Remaining work = 126 - 81 = 45 woman-days

Let required number of women = x

⇒ x × 9 = 45

⇒ x = 5

∴ The number of women required is 5

Work Efficiency Question 3:

A can do a piece of work in 57 hours, B and C together can do it in 28 hours, while A and C together can do it in 19 hours. How long (in hours) will B alone take to do it?

  1. 1595
  2. 1597
  3. 1598
  4. 1596

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 1596

Work Efficiency Question 3 Detailed Solution

- muhamii.com

Given:

A's time to complete work = 57 hours

B and C's time to complete work = 28 hours

A and C's time to complete work = 19 hours

Formula Used:

Work Rate = \(\dfrac{1}{\text{Time taken}}\)

Combined Work Rate = Sum of individual work rates

Time taken = \(\dfrac{1}{\text{Work Rate}}\)

Calculations:

A's Work Rate \((R_A)\) = \(\dfrac{1}{57}\) work/hour

B and C's Combined Work Rate \((R_B + R_C)\) = \(\dfrac{1}{28}\) work/hour

A and C's Combined Work Rate \((R_A + R_C)\) = \(\dfrac{1}{19}\) work/hour

⇒ C's Work Rate \((R_C)\) = \((R_A + R_C) - R_A\)

\(R_C = \dfrac{1}{19} - \dfrac{1}{57}\)

⇒ \(R_C = \dfrac{2}{57}\) work/hour

⇒ B's Work Rate \((R_B)\) = \((R_B + R_C) - R_C\)

⇒ \(R_B = \dfrac{1}{28} - \dfrac{2}{57}\)

⇒ \(R_B = \dfrac{57}{1596} - \dfrac{56}{1596}\)

⇒ \(R_B = \dfrac{1}{1596}\) work/hour

⇒ Time for B alone = \(\dfrac{1}{R_B}\)  = \(\dfrac{1}{\frac{1}{1596}}\)

⇒ Time for B alone = 1596 hours.

Work Efficiency Question 4:

 9 men or 8 women can do a job in 19 days. 9 men work for 9 days and leave. The number of women required to complete the remaining work in 8 days is:

  1. 8
  2. 12
  3. 11
  4. 10

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 10

Work Efficiency Question 4 Detailed Solution

Given:

9 men or 8 women can complete the job in 19 days.

9 men worked for 9 days and left.

Remaining work needs to be completed by women in 8 days.

Formula Used:

Work done = Efficiency × Time

Total Work = LCM of efficiencies × Total Time

Calculation:

Efficiency of 9 men = Efficiency of 8 women

Efficiency of 1 man = Efficiency of 8 women / 9

Efficiency of 1 woman = Efficiency of 9 men / 8

Total Work = 9 men × 19 days = 8 women × 19 days

Total Work = LCM of efficiencies × 19

Work completed by 9 men in 9 days:

Work completed = 9 men × 9 days

Remaining Work = Total Work - Work completed by 9 men

Remaining Work = (9 × 19) - (9 × 9)

Remaining Work = 171 - 81

Remaining Work = 90

Work to be done by women in 8 days:

Efficiency of 1 woman = Total Work / (8 × 19)

Efficiency of 1 woman = 171 / 152

Number of women required:

Work done by women = Number of women × Efficiency of 1 woman × 8 days

⇒ 90 = Number of women × (171 / 152) × 8

⇒ Number of women = 90 / ((171 / 152) × 8)

⇒ Number of women = (90 × 152) / (171 × 8)

⇒ Number of women = (13680) / (1368)

⇒ Number of women = 10

Correct Option: Option 4

Solution:

10 women are required to complete the remaining work in 8 days.

Work Efficiency Question 5:

 A can lay a railway track between two given stations in 8 days and B can do the same job in 24 days. With the help of C, they can do the job in 3 days. C alone can do the job in:

  1. 8 days
  2. 7 days
  3. 9 days
  4. 6 days

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 6 days

Work Efficiency Question 5 Detailed Solution

Given:

A can do the work in = 8 days

B can do the work in = 24 days

A + B + C can do the work in = 3 days

Formula used:

Work done per day = 1 / Number of days

Total work = LCM of all given days

Calculation:

let the total work = LCM of 8, 24, 3 = 24 units

A’s 1-day work = 24 ÷ 8 = 3 units

B’s 1-day work = 24 ÷ 24 = 1 unit

(A + B + C)’s 1-day work = 24 ÷ 3 = 8 units

⇒ C’s 1-day work = 8 − (3 + 1) = 8 − 4 = 4 units

⇒ Time taken by C alone = 24 ÷ 4 = 6 days

∴ C alone can do the job in 6 days.

Top Work Efficiency MCQ Objective Questions

A and B together can do a piece of work in 50 days. If A is 40% less efficient than B, in how many days can A working alone complete 60% of the work?

  1. 70
  2. 110
  3. 80
  4. 105

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 80

Work Efficiency Question 6 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

A and B together can do a piece of work in 50 days.

A is 40% less efficient than B

Concept used:

Total work = Efficiency of the workers × time taken by them

Calculation:

Let the efficiency of B be 5a

So, efficiency of A = 5a × 60%

⇒ 3a

So, total efficiency of them = 8a

Total work = 8a × 50

⇒ 400a

Now,

60% of the work = 400a × 60%

⇒ 240a

Now,

Required time = 240a/3a

⇒ 80 days

A can complete 60% of the work working alone in 80 days.

Shortcut Trick

​We know 40% = 2/5, Efficiency of B = 5 and A = 3

So, Total work = (5 + 3) × 50 = 400 units

So, 60% of the total work = 60% of 400 = 240 units

So A alone can do the work in 240/3 = 80 days

A can finish a work in 15 days, B can finish the same work in 25 days. They work together for 5 days. The rest of the work is finished by A and C in 4 days. Then C alone can finish the work in:

  1. 18 days
  2. 24 days
  3. 20 days
  4. 21 days

Answer (Detailed Solution Below)

Option 3 : 20 days

Work Efficiency Question 7 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

A can finish in 15 days, B can finish it in 25 days.

They work together for 5 days.

Concept used:

Efficiency = (Total work / Total time taken)

Efficiency = work done in a single day 

Calculation:

Let total work be 75 units ( LCM of 15 and 25 is 75)

The efficiency of A

 75 /15 = 5 units

The efficiency of B  

 75 / 25 = 3 units

The efficiency of A+B,

⇒ (5 + 3) units = 8 units

In 5 days total work done is 8 × 5 = 40 units

Remaining work 75 - 40 = 35 units

In the last 4 days, A does 4 × 5 = 20 units

Remaining work 35 - 20 = 15 units done by C in 4 days

So C does 75 units in (75 / 15) × 4 = 20 days

∴ The correct option is 3

23 people could do a piece of work in 18 days. After 6 days 8 of the workers left. How many days from then will it take to complete the work? 

  1. 17.6
  2. 18.4
  3. 20.4
  4. 16.8

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 18.4

Work Efficiency Question 8 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

23 people could do a piece of work in 18 days.

After 6 days 8 of the workers left. 

Concept used:

Total work = Men needed × Days needed to finish it entirely

Calculation:

Total work = 23 × 18 = 414 units

In 6 days, total work done = 23 × 6 = 138 units

Remaining work = (414 - 138) = 276 units

Time taken to complete the remaining work = 276 ÷ (23 - 8) = 18.4 days

∴ 18.4 days it will take to finish the work.

The efficiency of A, B, and C is 2 : 3 : 5. A alone can complete a work in 50 days. They all work together for 5 days and then C left the work, in how many days A and B together can complete the remaining work?

  1. 50 days
  2. 30 days
  3. 20 days
  4. 10 days

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 10 days

Work Efficiency Question 9 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

Efficiency of A, B and C = 2 : 3 : 5

A alone can complete the work in = 50 days

Formula:

Total work = Efficiency × Time

Calculation:

Let efficiency of A be 2 units/day

Efficiency of A, B and C = 2 : 3 : 5

Total work = 2 × 50 = 100 units

Work done by A, B and C in 5 days = (2 + 3 + 5) × 5 = 10 × 5 = 50 units

Remaining work = 100 – 50 = 50 units

∴ Time taken by A and B to complete the remaining work = 50/(2 + 3) = 50/5 = 10 days

A,B and C can do a piece of work in 30 days, 40 days and 50 days, respectively. Beginning with A, if A, B and C do the work alternatively then in how many days will the work be finished?

  1. \(38\frac{1}{12}\)
  2. \(36\frac{1}{12}\)
  3. 36
  4. \(39\frac{1}{12}\)

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : \(38\frac{1}{12}\)

Work Efficiency Question 10 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

A can do a piece of work = 30 days

B can do a piece of work = 40 days

C can do a piece of work = 50 days

Formula used:

Total work = efficiency × time

Calculation:

Efficiency Person Time Total work
20 A 30 600
15 B 40
12 C 50

According to the question:

⇒ (20 + 15 + 12) = 47 units = 3 days

⇒ 47 × 12 = 564 units = 3 × 12 = 36 days

⇒ (564 + 20 + 15) = 599 units = 38 days

Total work = 600 units = 38 + (1/12) = 38\(1\over12\) days.

∴ The correct answer is 38\(1\over12\) days.

If 'A' is 6 times more efficient than 'B', 'B' takes 32 days to complete the task, then find the number of days required to finish the whole work by 'A' and 'B'  working together.

  1. 2 days
  2. 4 days
  3. 6 days
  4. 8 days

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 4 days

Work Efficiency Question 11 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

A is 6 times more efficient than B, & B takes 32 days to complete the task.

Formula used:

Total work = Efficiency × Time taken

Calculation:

A is 6 times more efficient than B

Efficiency of A ∶ Efficiency of B = 7 ∶ 1

Total work = Efficiency of B × Time taken 

⇒ 1 × 32 = 32 units

Number of days required to finish the whole work by (A + B)  = Total work/Efficiency of (A+ B)

⇒ 32/8

⇒ 4 

∴ The total number of days required to finish the whole work by (A + B) is 4 days.

There is a difference in "Efficient" and " More efficient"

A is 6 times efficient than B means if B is 1 then, A will be 6

A is 6 times more efficient than B means if B is 1 then, A will be (1 + 6) = 7

In the question, it is given that A is 6 times more efficient which means if B is 1, then A will (1 + 6) times = 7 times efficient

So, Total efficiency of A and B = (1 + 7) = 8 units/day

Time taken to complete the work together = 32/8 days

⇒ 4 days and this is the answer. 

A and B can complete a task in 12 days. However, A had to leave a few days before the task was completed and hence it took 16 days in all to complete the task. If A alone could complete the work in 21 days, how many days before the work getting over did A leave?

  1. 7
  2. 5
  3. 9
  4. 3

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 7

Work Efficiency Question 12 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given A alone can complete the work in 21 days

A and B together can complete the same work in 12 days

⇒ Total work = L.C.M of (12, 21) = 84

⇒ One day work of A = 4

⇒ One day work of (A + B) = 7

⇒ One day work of B = 3

Let A worked for x days and B worked for 16 days

⇒ 4x + 3 × 16 = 84

⇒ x = 9 days

∴ A left the work before (16 - 9 =) 7 days.

To do a certain work, A and B work on alternate days with B beginning the work on the first day. A alone can complete the same work in 24 days. If the work gets completed in \(11 \frac{1}{3}\) days, then B alone can complete \(\rm \frac{7}{9}^{th}\) part of the original work in:

  1. 4 days
  2. 6 days
  3. \(5 \frac{1}{2}\) days
  4. \(4 \frac{1}{2}\) days

Answer (Detailed Solution Below)

Option 2 : 6 days

Work Efficiency Question 13 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

A can complete the work in 24 days

A and B work on alternate days with B beginning the work, can complete the work in \(11 \frac{1}{3}\) days

Formula Used:

Total Work = Efficiency × Time

Calculation:

Let the total work be 24 units

⇒ Efficiency of A = 24/24 = 1 unit

According to the question,

A works on 2nd, 4th, 6th, 8th, 10th and (1/3) of 12th day

⇒ A works for 5(1/3) = 16/3 days

⇒ B works for = \(11 \frac{1}{3}\) - \(\frac{16}{3}\) = \(\frac{34-16}{3}\) = 6 days

⇒ Work done by A in 16/3 days = 16/3 units

Remaining work = 24 - (16/3) = 56/3 units

⇒ 56/3 units are completed by B in 6 days

(7/9)th part of 24 = (24 × 7)/9 = 56/3 units

∴ B alone will complete (7/9)th of the original work in 6 days.

Alternate Method

Given:

Time taken by A to finish a task alone = 24 days 

Calculation:

Let the total work be = 1 

A alone can finish the task in 24 days 

⇒ A's one-day work = 1/24 

A and B complete the whole task in = \(11 \frac{1}{3}\) days 

A and B work on alternate days, with B beginning so, we can say B will work only 6 days 

⇒ A will work only \(11 \frac{1}{3}\) - 6 = \(5 \frac{1}{3}\) days 

If A's one day work = 1/24 of work A completes in 1 day

⇒ A's \(5 \frac{1}{3}\) days work = 1/24 × \(5 \frac{1}{3}\) = 1/24 × 16/3 

⇒ 2/9 

Remaining work = 1 - 2/9 = 7/9 

∴ B does the 7/9th part of the work in 6 days. 

Note-

B, A, B, A, B, A, B, A, B, A, B, A/3

B completely 6-day work

That's why we have taken the 6 days work by B alone.

A and B together can complete a certain work in 20 days whereas B and C together can complete it in 24 days. If A is twice as good a workman as C, then in what time will B alone do 40% of the same work?

  1. 12 days
  2. 10 days
  3. 18 days
  4. 15 days

Answer (Detailed Solution Below)

Option 1 : 12 days

Work Efficiency Question 14 Detailed Solution

Download Solution PDF

Given:

A = 2C

A + B in 20 days

B + C in 24 days

Concept used:

Total work = LCM of time taken by the workers

Calculation:

LCM of 20 and 24 is 120

So, efficiency of A and B = 120/20 = 6 and efficiency of B and C = 120/24 = 5

Now 2C + B = 6 and B + C = 5

So, C = 1

B = 4

40% of the work = 120 × 2/5 = 48 units

So, B will take 48/4 = 12 days

∴ B alone do 40% of the same work in 12 days

Shortcut TrickF1 Madhuri SSC 28.03.2022 D1

Now 2C + B = 6 and B + C = 5

So, C = 1

B = 4

So,

A, B and C = 2, 4, and 1

40% of the work = 120 × 2/5 = 48 units

So, B will take 48/4 = 12 days

To do a certain work, Ajay and Bharat work on alternate days, with Bharat starting the work on the first day. Ajay can finish the work alone in 32 days. If the work gets completed in exactly 8 days, then Bharat alone can finish 7 times the same work in ____________ days.

  1. \(\frac{28}{8}\)
  2. 4
  3. \(\frac{32}{7}\)
  4. 32

Answer (Detailed Solution Below)

Option 4 : 32

Work Efficiency Question 15 Detailed Solution

Download Solution PDF

Formula Used:

Total work = Efficiency × Time taken

Calculation

Ajay can finish the work alone in 32 days

A’s one day work = 1/32

A and B complete the whole work in = 8 days

Ajay and Bharat work on alternate days, with Bharat starting the work on the first day so, we can say B will work only 4 days A will work only:

= 8 - 4 = 4 days

If A’s 4-day work = 4/32 = 1/8

Remaining work = 1 – [1/8] = 7/8

B complete 7/8 work in = 4 days

B complete whole work in = 4 × [8/7] = 32/7 days

B alone can finish 7 times the same work in = [32/7] × 7 = 32 days

B alone can finish 7 times the same work in 32 days.

Get Free Access Now
Hot Links: teen patti 100 bonus teen patti gold online teen patti classic