Simple Interest MCQ Quiz - Objective Question with Answer for Simple Interest - Download Free PDF
Last updated on Jul 11, 2025
Latest Simple Interest MCQ Objective Questions
Simple Interest Question 1:
Rahul invested Rs. (y + 2000) in HDFC Bank at 12% p.a. and Rs. "y" in ICICI Bank at 8% p.a. simple interest. After 3 years, he received a total interest of Rs. 3840 from both banks. Find the amount he received from HDFC Bank after 3 years?
Answer (Detailed Solution Below)
Simple Interest Question 1 Detailed Solution
Let the principal amounts be:
HDFC = (y + 2000), Rate = 12%, Time = 3 years
ICICI = y, Rate = 8%, Time = 3 years
Use the simple interest formula:
⇒ SI = (P × R × T) ÷ 100
HDFC Interest: ⇒ (y + 2000) × 12 × 3 ÷ 100 = (36(y + 2000)) ÷ 100
ICICI Interest: ⇒ y × 8 × 3 ÷ 100 = (24y) ÷ 100
Total Interest = ₹3840
⇒ [(36(y + 2000)) + 24y] ÷ 100 = 3840
⇒ [36y + 72000 + 24y] ÷ 100 = 3840
⇒ (60y + 72000) ÷ 100 = 3840
⇒ 60y + 72000 = 384000
⇒ 60y = 384000 – 72000 = 312000
⇒ y = 312000 ÷ 60 = 5200
HDFC principal = y + 2000 = 5200 + 2000 = ₹7200
Interest from HDFC: ⇒ 7200 × 12 × 3 ÷ 100 = ₹2592
Final Amount from HDFC = Principal + Interest = 7200 + 2592 = ₹9792
Thus, the correct answer is 9792.
Simple Interest Question 2:
Find the duration (in years) in which ₹1,200 will amount to ₹2,220 at a rate of 20% per annum simple interest.
Answer (Detailed Solution Below)
Simple Interest Question 2 Detailed Solution
Given:
Principal (P) = ₹1,200
Amount (A) = ₹2,220
Rate (R) = 20% per annum
Formula used:
Simple Interest (SI) = A - P
SI =
Where T = Time in years
Calculations:
Simple Interest (SI) = 2220 - 1200
⇒ SI = ₹1,020
Using the formula for Simple Interest:
1020 =
⇒ 1020 = 12 × 20 × T
⇒ 1020 = 240 × T
⇒ T =
⇒ T = 4.25 years
∴ The duration is 4.25 years.
Simple Interest Question 3:
Find the simple interest (in ₹) if a sum of ₹350 is borrowed for 1.5 years at 20% per annum rate of interest.
Answer (Detailed Solution Below)
Simple Interest Question 3 Detailed Solution
Given:
Principal (P) = ₹350
Rate (R) = 20% per annum
Time (T) = 1.5 years
Formula used:
Simple Interest (SI) = (P × R × T) / 100
Calculation:
SI = (350 × 20 × 1.5) / 100
⇒ SI = (350 × 30) / 100
⇒ SI = 105
∴ The correct answer is option (2).
Simple Interest Question 4:
At what rate of interest (in percentage) per year will a sum of money double itself in 5 years on simple interest?
Answer (Detailed Solution Below)
Simple Interest Question 4 Detailed Solution
Given:
Time (T) = 5 years
Amount doubles ⇒ Simple Interest = Principal (P)
Formula used:
SI = (P × R × T) ÷ 100
Calculations:
If SI = P, then:
P = (P × R × 5) ÷ 100
⇒ 1 = (R × 5) ÷ 100
⇒ R = 100 ÷ 5 = 20%
∴ Required rate of interest = 20% per year
Simple Interest Question 5:
At what rate of interest (rounded off to two decimal places) per year will a sum of money double itself in 12 years on simple interest?
Answer (Detailed Solution Below)
Simple Interest Question 5 Detailed Solution
Given:
Time (t) = 12 years
Simple Interest (SI) = Principal (P) (since the sum doubles itself)
Formula used:
SI = P × t × r / 100
Calculation:
⇒ SI = P × t × r / 100
⇒ P = P × 12 × r / 100
⇒ r = 100 / 12
⇒ r = 8.33%
∴ The correct answer is option (2).
Top Simple Interest MCQ Objective Questions
A sum of money invested at a certain rate of simple interest per annum amounts to Rs. 14,522 in seven years and to Rs. 18,906 in eleven years. Find the sum invested (in Rs.).
Answer (Detailed Solution Below)
Simple Interest Question 6 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Amount produce in 7 years = Rs.14522
Amount produce in 11 years = Rs.18906
Formula used:
Simple interest (S.I) = (P × R × T)/100
Calculation:
Amount produce in 7 years = Rs.14522
Amount produce in 11 years = Rs.18906
S.I produced in (11 - 7) = 4 years = (18906 - 14522) = Rs.4384
S.I in 1 years = 4384/4 = 1096
Principal = 14522 - (1096 × 7)
⇒ (14522 - 7672) = Rs.6850
∴ The correct answer is Rs.6850.
A sum becomes Rs. 10650 in 5 years. and Rs. 11076 in 6 years at simple interest. What is the sum?
Answer (Detailed Solution Below)
Simple Interest Question 7 Detailed Solution
Download Solution PDFConcept Used:
In this type of question, number can be calculated by using the below formulae
Formula Used:
If a sum with simple interest rate, amounts to Rs. ‘A’ in y years. and Rs. ‘B’ in z years. then,
P = (A × z – B × y)/(z – y)
Calculation:
Using the above formulae, we have
⇒ P = (10650 × 6 – 11076 × 5)
⇒ P = Rs. 8520
∴ Required principal is Rs. 8520
A sum becomes Rs. 10650 in 5 years. and Rs. 11076 in 6 years. at simple interest
Interest of 1 year = 11076 – 10650 = Rs. 426
Interest of 5 year = 426 × 5 = 2130
∴ Required principal = 10650 – 2130 = Rs. 8520
What is the difference (in Rs.) between the simple interest and the compound interest on a sum of Rs. 8000 for
Answer (Detailed Solution Below)
Simple Interest Question 8 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Principal = Rs. 8000
Rate = 10%
Time =
Formula used:
SI = (P × t × r)/100
CI = P(1 + r/100)t - P
P = Principal
t = time
r = rate
Calculation:
SI = (8000 × 12 × 10)/(100 × 5)
⇒ Rs. 1920
CI = 8000[1 + 10/100]2 × [1 + 4/100] - 8000
⇒ 8000 × 11/10 × 11/10 × 26/25 - 8000
⇒ 10067.2 - 8000
⇒ 2067.2
Difference = 2067.2 - 1920 = 147.2
∴ Required difference is Rs. 147.2
Shortcut Trick
So, the difference of CI and SI = 80 + 32 + 32 + 3.2
∴ The Difference of CI and SI = 147.2.
A sum of money at simple interest doubles in 10 years. In how many years, at the same rate, will it be tripled?
Answer (Detailed Solution Below)
Simple Interest Question 9 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Amount = 2P
Time = 10 years
Formula used:
SI = (PRT/100)
Amount = (PRT/100) + P
Calculation:
Amount = (PRT/100) + P
2P = (PR/10) + P
⇒ P = (PR/10)
⇒ R = 10%
According to the question, Amount = 3P
3P = (10PT/100) + P
⇒ 2P = (PT/10)
⇒ T = 20 years
∴ Time taken to triple the amount is 20 years.
Shortcut TrickInterest = 2P - P = P = 100% of principle
Time = 10 year
Hence, rate = Interest/Time = 100/10 = 10%
New interest = 3P - P = 2P = 200% of principle
∴ Time = Interest/Rate = 200/10 = 20 Years
A sum of money lent out at simple interest amounts to Rs. 715 after 3 years and to Rs. 990 after a further period of 5 years. Find the sum.
Answer (Detailed Solution Below)
Simple Interest Question 10 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Amount after 3 years = Rs. 715
Amount after 8 years = Rs. 990
Formula used:
A = P + SI
Where A = amount , P = Principle
And SI = Simple interest
Calculation:
Amount in 3 years = Rs. 715
Now it is given in the question, amount for the time of further 5 years i.e
Total time = 5 years + 3 years = 8 years.
Amount in 8 years = Rs. 990
SI for 5 years = Amount after 8 years - Amount after 3 years
⇒ SI for 5 years = 990 - 715 = 275
SI for 1 years = 275/5 = 55
SI for 3 years = 55 × 3 = Rs.165
P = Amount of 3 years - SI of 3 years
⇒ P = 715 - 165 = 550
∴ The sum is Rs. 550
Confusion Points It is given in the question that after further 5 years amount is calculated , so total time will be (5 +3) years = 8 years. not 5 years.
A sum of money was invested at the rate of 7.5% simple interest per annuum for 4 years. If the investments were for 5 years, the interest earned would have been Rs. 375 more. What was the initial sum invested?
Answer (Detailed Solution Below)
Simple Interest Question 11 Detailed Solution
Download Solution PDFInterest earned for 5 years – Interest earned for 4 years = 375
Let the principal be Rs. P,
⇒ (P × 7.5 × 5) /100 – (P × 7.5 × 4) /100 = 375
⇒ (37.5 × P) /100 – (30 × P) /100 = 375
⇒ (7.5 × P) /100 = 375
∴ P = Rs. 5000
Simple interest on a sum of money for 5 years is
Answer (Detailed Solution Below)
Simple Interest Question 12 Detailed Solution
Download Solution PDFLet P = principal, R = rate of interest and N = time period
Simple interest = PNR/100
Given,
N = 5 years
Then,
⇒ 2/5 × P = (P × R × 5)/100
⇒ R = 200/25
Find the simple interest on ₹2,700 for 8 months at 5 paise per rupee per month.
Answer (Detailed Solution Below)
Simple Interest Question 13 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Principle = Rs. 2700
Time = 8 months = 8/12 year = 2/3 year
Rate of interest = 5 paisa per month = 5 × 12 paisa per year = 60 paisa per year = 60 %
Formula used:
SI = PRT/100
Calculation:
SI = (2700 × 60 × 2) / (100 × 3)
⇒ 9 × 120
⇒ 1080
∴ The SI will be Rs. 1080.
The simple interest on a sum for 6 years is Rs. 29250. The rate of interest for the first 2 years is 7 percent per annum and for the next 4 years is 16 percent per annum. What is the sum?
Answer (Detailed Solution Below)
Simple Interest Question 14 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
The simple interest for 6 years on a sum = 29250
Formula used:
Calculation:
Let us assume the sum be P
⇒ The simple interest for the first 2 years at a 7% rate =
⇒ The simple interest for the next 4 years at a 16% rate =
⇒ The total simple interest = 29250
⇒
⇒ By solving
⇒ The required sum = P = 37500
∴ The required result will be 37500.
What is the simple interest on Rs. 32,000 at 8.5% per annum for period from 10th Feb., 2019 to 24th April, 2019?
Answer (Detailed Solution Below)
Simple Interest Question 15 Detailed Solution
Download Solution PDFGiven:
Principle, P = Rs. 32,000
Rate, r = 8.5%
Time, t = (18 + 31 + 24) / 365 = 73 / 365 = 1 / 5 years
Concept used:
Simple Interest = (P × r × t) / 100
Calculation:
SI = (32,000 × 8.5 × 1 / 5) / 100
⇒ (32 × 85) / 5
⇒ 32 × 17
⇒ Rs. 544